Snorken og obstruktiv søvnapnø / ORIS Tandlægerne Kolding

Snorken og obstruktiv søvnapnø

Har du en patient, som ønsker hjælp til behandling af snorken eller obstruktiv søvnapnø, kan henvisningstandlæge Morten Srikunakorn Petersen hjælpe. 

Morten modtager henvisninger af patienter til behandling af obstruktiv søvnapnø i mild og moderat grad (AHI index <30). I nogle tilfælde kan der også tilbydes behandling til patienter med svær søvnapnø (AHI >30), men kun i de tilfælde hvor anden behandling ikke har været sufficient eller patienten eksempelvis har svært ved at finde sig tilpas med CPAP som behandlingsform.  Morten modtager ikke henvisning af patienter med central søvnapnø, da man ikke kan behandle central søvnapnø med skinner.

Morten anvender kun skinner fra ResMed og SomnoMed. Der er tale om skinner af højeste kvalitet. Disse skinner kan både bruges til at behandle søvnapnø og snorken.

Ønsker du at henvise en patient til Morten, bedes du angive følgende i henvisningen: 

  • AHI (apnø-hyponø index), hvis patienten har fået lavet søvnundersøgelse hos øre-næse-halslæge
  • Generel anamnese
  • Tandstatus
  • Kæbeledsproblemer

Har du spørgsmål vedr. henvisning, er du meget velkommen til at kontakte os på klinikken.

Morten Srikunakorn Petersen

Morten blev færdiguddannet som tandlæge ved Aarhus Universitet i 2014 og har siden 2020 arbejdet med søvnapnø og snorken.  

Morten er meget passioneret omkring søvnområdet og har gennem årene videreuddannet sig inden for søvnapnø bl.a. ved kurser ved ResMed og SomnoMed. I 2022 tog han eksamen og blev akkrediteret gennem EADSM – det europæiske akademi for dental søvnmedicin.

Morten motiveres af den enorme forskel, han kan gøre for sine patienter, da mange er plaget af følgevirkninger ved søvnapnø. Han oplever derfor ofte en stor taknemmelighed fra patienterne efter behandlingen.

Forløb

  • Ønsker du at henvise en patient til Morten Srikunakorn Petersen, opretter du henvisningen i EDI Portalen – klik her.
  • En patient som er henvist til behandling af obstruktiv søvnapnø eller snorken, bliver først screenet med henblik på tandstatus og undersøgelse af kæbeled. Der tages OTP bl.a. for at kontrollere forhold i kæbeled. Er tænderne velbehandlet, og er kæbeled sunde kan skinnebehandling tilbydes. 
  • Optimal position af underkæben i protrusion bestemmes og herefter laves digitalt aftryk med TRIOS scanner som sendes til laboratorie for fremstilling af skinne
  • Efter 3-5 uger er skinnen klar til aflevering, her instrueres i brug og renhold.

  • Der aftales opfølgning pr tlf efter 1-2 uger. Hvis pt har gener aftales tid til konsultation hurtigst muligt
  • Der aftales opfølgning på effekt af skinnen efter 6 mdr., hvor patienten forinden skal have lavet ny søvnundersøgelse hos øre-næse-halslæge. Ved denne ktr. kan der foretages justering af skinne, hvis ikke patienten er velbehandlet endnu.

Opret en henvisning til Morten Srikunakorn Petersen

×
Find klinik Book tid Ny patient Find tandlæge Menu